Tanghalang Pilipino, Ballet Manila, 9 Works Theatrical and Repertory Philippines Big Awardees at the 10th PhilStage Gawad Buhay Awards


BY WHATSHAPPENING  
Published · Friday, April 13, 2018 02:48 PM


Pop singer Aicelle Santos, who has transitioned to starring in stage musicals (“Katy,” “Rak of Aegis,” “Himala, Isang Musikal”) and is among the latest Filipino performers to join the United Kingdom touring production of “Miss Saigon” where she is slated to play Gigi, won the Outstanding Female Featured Performance in a Musical award at the 10th Gawad Buhay, held at the CCP Little Theater this evening, for her work in “Maynila sa Mga Kuko ng Liwanag, The Musical.”


The musical adaptation of the classic Edgardo Reyes novel was a co-production by Philstage member company Gantimpala Theater Foundation and events company Grand Leisure Corporation.

Film and TV actor Baron Geisler won the counterpart award in the male category—Outstanding Male Featured Performance in a Musical—for his very first work in a stage musical, Tanghalang Pilipino’s “Aurelio Sedisyoso,” about the life and legacy of nationalist playwright Aurelio Tolentino, whose centenary year was marked in 2017.


The Gawad Buhay, the Philstage Awards for the Performing Arts, celebrated its 10th year by honoring not only the best performance and technical achievements of its member-companies’ productions last year; it also conferred the Natatanging Gawad Buhay for Lifetime Achievement to Philippine Educational Theater Association (Peta) president CB Garrucho and former Ballet Philippines artistic director Agnes Locsin.


TP’s “Ang Pag-uusig,” Jerry Respeto’s Filipino translation of Arthur Miller’s “The Crucible,” was the most honored production of the night in the play category. Its six wins included nods for direction (Dennis Marasigan), translation (Respeto), Male Lead Performance in a Play (JV Ibesate—in a tie with Joshua Spafford, for Repertory Philippines’ “In the Next Room, or the Vibrator Play”), Male Featured Performance in a Play (Marco Viaña), ensemble performance, and as Outstanding Play—Original or Translation/Adaptation.

Dominating the dance category was Ballet Manila’s “Ibong Adarna,” which matched “Ang Pag-uusig’s” six trophies. It won for Gerardo Francisco’s choreography and Diwa de Leon’s original musical composition, plus nods for exemplary ensemble work, its lead dancers Rudy de Dios and Romeo Peralta, and, overall, as Outstanding Modern Dance Production.


Also registering strong with five wins each were 9 Works Theatrical and Globe Live’s production of Disney’s “Newsies,” which copped, among others, Outstanding Choreography for a Play or Musical (PJ Rebullida), Outstanding Male Lead Performance in a Musical (Gian Magdangal), Outstanding Stage Direction for a Musical (Robbie Guevara) and Outstanding Production of Existing Material for a Musical; and Repertory Philippines’ “Agnes of God,” directed by Bart Guingona, with wins for lighting (John Batalla), set (Joey Mendoza) and sound design (Jethro Joaquin), Rebecca Coates for Outstanding Female Featured Performance in a Play, and as Outstanding Production of Existing Material for a Play.


It was a big night for Rep, with all four of its 50th-year productions last year—“Vanya and Sonia and Masha and Spike,” “Agnes of God,” “In the Next Room, or the Vibrator Play” and “Hair”—garnering multiple nominations and at least an award each.

The ceremonies were hosted by Red Turnip Theater’s Topper Fabregas and PETA’s MeAnn Espinosa.





 

COMPLETE LIST OF 2017 NOMINEES and WINNERS:

Outstanding Original Script

No nomination/no winner


Outstanding Original Libretto

J-Mee Katanyag, “Tagu-taguan” (Peta) - WINNER


Outstanding Translation or Adaptation

Guelan Luarca, “Eurydice” (TP)

Jerry Respeto, “Ang Pag-uusig” (Tanghalang Pilipino/TP) - WINNER

Alan Glinoga, “Ang Buhay ni Galileo” (Peta)


Outstanding Musical Direction

Daniel Bartolome, “Newsies” (9 Works Theatrical/9WT)

Diwa de Leon, “Ibong Adarna” (Ballet Manila/BM)

Ejay Yatco, “Hair” (Rep) - WINNER

Rodel Colmenar, “Chitty Chitty Bang Bang” (Full House/RWM)


Outstanding Original Musical Composition

Von de Guzman, “Maynila sa Mga Kuko ng Liwanag, The Musical” (Gantimpala Theater/GT)

Diwa de Leon, “Ibong Adarna” (BM) - WINNER

Peta Music Pool (under Lutgardo Labad), “Ang Buhay ni Galileo” (Peta)


Outstanding Choreography for a Dance Production

Gerardo Francisco, “Ibong Adarna” (BM) - WINNER

Eisa Jocson, “Your Highness” (Ballet Philippines/BP)

Bam Damian III, “Minamahal, Sinasamba”/from “A Gala Celebration” (BP)

Edna Vida, Alice Reyes and Adam Sage, “The Nutcracker” (BP)

Gener Caringal, “Ang Sultan”/from “The Exemplars: Amada and Other Dances” (BP)


Outstanding Choreography for a Play or Musical

PJ Rebullida, “Newsies” (9WT) - WINNER

Nancy Crowe, “Chitty Chitty Bang Bang” (Full House/RWM)


Outstanding Costume Design

Bonsai Cielo, “In the Next Room, or the Vibrator Play” (Rep) - WINNER

Eric Pineda, “Newsies” (9WT)

James Reyes, “Aurelio Sedisyoso” (TP)

Bonsai Cielo, “Chitty Chitty Bang Bang” (Full House/RWM)

Salvador Bernal, “The Nutcracker” (BP)


Outstanding Lighting Design

John Batalla, “Agnes of God” (Rep) - WINNER

Katsch Katoy, “In the Next Room, or the Vibrator Play” (Rep)

Dennis Marasigan, “Ang Pag-uusig” (TP)

John Batalla, “Hair” (Rep)

Katsch Katoy, “The Nutcracker” (BP)


Outstanding Sound Design

Jethro Joaquin, “Agnes of God” (Rep) - WINNER

Jethro Joaquin, “Blackbird” (TNT)

Jaime Godinez and Rards Corpuz, “Newsies” (9WT)

Rards Corpus, “Chitty Chitty Bang Bang” (Full House/RWM)


Outstanding Set Design

Joey Mendoza, “Agnes of God” (Rep) - WINNER

Mio Infante, “In the Next Room, or the Vibrator Play” (Rep)

Joey Mendoza, “Blackbird” (TNT)

Ohm David, “Ang Pag-uusig” (TP)

Salvador Bernal, “The Nutcracker” (BP)


Female Lead Performance in a Play

Roselyn Perez, “Vanya and Sonia and Masha and Spike” (Rep) - WINNER

Menchu Lauchengco-Yulo, “Agnes of God” (Rep)

Giannina Ocampo, “In the Next Room, or the Vibrator Play” (Rep)

Mikkie Bradshaw-Volante, “Blackbird” (TNT)

Blanche Buhia, “Lukot-lukot, Bilog-bilog” (TP)


Male Lead Performance in a Play

Michael Williams, “Vanya and Sonia and Masha and Spike” (Rep)

Joshua Spafford, “In the Next Room, or the Vibrator Play” (Rep) - WINNER

JV Ibesate, “Ang Pag-uusig” (TP) - WINNER

Bart Guingona, “Blackbird” (TNT)

Joel Lamangan, “Ang Buhay ni Galileo” (Peta)


Female Featured Performance in a Play

Rebecca Coates, “Agnes of God” (Rep) - WINNER

Caisa Borromeo, “In the Next Room, or the Vibrator Play” (Rep)

Tami Monsod, “In the Next Room, or the Vibrator Play” (Rep)

Antonette Go, “Ang Pag-uusig” (TP)

Lhorvie Nuevo, “Ang Pag-uusig” (TP)


Male Featured Performance in a Play

Marco Viaña, “Ang Pag-uusig” (TP) - WINNER

Jonathan Tadioan, “Ang Pag-uusig” (TP)

Joshua Tayco, “Ang Pag-uusig” (TP)

Bodjie Pascua, “Ang Buhay ni Galileo” (Peta)

Noel Comia Jr., “Ang Buhay ni Galileo” (Peta)


Female Lead Performance in a Musical

No nomination/ no winner


Male Lead Performance in a Musical

Gian Magdangal, “Newsies” (9WT) - WINNER

Arman Ferrer, “Maynila sa Mga Kuko ng Liwanag, The Musical” (GT)

David Ezra, “Aurelio Sedisyoso” (TP)

Markki Stroem, “Hair” (Rep)

George Schulze, “Hair” (Rep)


Female Featured Performance in a Musical

Shiela Valderrama-Martinez, “Maynila sa Mga Kuko ng Liwanag, The Musical” (GT)

Aicelle Santos, “Maynila sa Mga Kuko ng Liwanag, The Musical” (GT) - WINNER

Upeng Galang-Fernandez, “A Game of Trolls” (Peta)

Joan Bugcat, “Tagu-taguan” (Peta)

Maronne Cruz, “Hair” (Rep)


Male Featured Performance in a Musical

Jef Flores, “Newsies” (9WT)

Baron Geisler, “Aurelio Sedisyoso” (TP) - WINNER

Floyd Tena, “Maynila sa Mga Kuko ng Liwanag, The Musical” (GT)

Roi Calilong, “Tagu-taguan” (Peta)

Reb Atadero, “Chitty Chitty Bang Bang” (Full House/RWM)


Female Lead Performance in Modern Dance

No nomination/ no winner


Male Lead Performance in Modern Dance

Rudy de Dios, “Ibong Adarna” (BM) - WINNER

Anselmo Dictado, “Ibong Adarna” (BM)

Victor Maguad, “Moon”/from “A Gala Celebration” (BP)

Eugene Obille, “Ang Sultan”/from “The Exemplars: Amada and Other Dances” (BP)

Ronelson Yadao, “Songs of the Wayfarer”/from “The Exemplars: Amada and Other Dances” (BP)


Female Featured Performance in Modern Dance

Abigail Oliveiro, “Ibong Adarna” (BM)

Katrene San Miguel, “Minamahal, Sinasamba”/from “A Gala Celebration” (BP)

Sarah Alejandro, “Amada”/from “The Exemplars: Amada and Other Dances” (BP) - WINNER


Male Featured Performance in Modern Dance

Mark Sumaylo, “Ibong Adarna” (BM)

Rudolph Capongcol, “Ibong Adarna” (BM)

Romeo Peralta, “Ibong Adarna” (BM) - WINNER

Elpidio Magat, “Ibong Adarna” (BM)


Female Lead Performance in Classical Dance

Denise Parungao, “Swan Lake” (BP) - WINNER

Kim Abrogena, “La Bayadere” (Philippine Ballet Theatre/PBT)

Denise Parungao, “The Nutcracker” (BP)

Jemima Reyes, “The Nutcracker” (BP)

Katherine Barkman, “Swan Lake” (BM)


Male Lead Performance in Classical Dance

Victor Maguad, “Swan Lake” (BP) - WINNER

Victor Maguad, “The Nutcracker” (BP)

Elpidio Magat, “Snow White” (BM)


Female Featured Performance in Classical Dance

Abigail Oliveiro, “Don Quixote” (BM) - WINNER

Veronica Atienza, “La Bayadere” (PBT)

Stephanie Cabral, “The Nutcracker” (BP)


Male Featured Performance in Classical Dance

Victor Maguad, “Grand Pas Classique”/from “A Gala Celebration” (BP)

Peter San Juan, “La Bayadere” (PBT) - WINNER

Gerardo Francisco, “Swan Lake” (BM)

Victor Maguad, “The Nutcracker” (BP)


Outstanding Modern Dance Production

“Ibong Adarna” (BM) - WINNER

“A Gala Celebration” (BP)

“Your Highness” (BP)

“Ang Sultan”/from “The Exemplars: Amada and Other Dances” (BP)

“Songs of a Wayfarer”/from “The Exemplars: Amada and Other Dances” (BP)


Outstanding Classical Dance Production

“Don Quixote” (BM)

“Swan Lake” (BP)

“The Nutcracker” (BP) - WINNER


Outstanding Stage Direction for a Play

Bart Guingona, “Agnes of God” (Rep)

Chris Millado, “In the Next Room, or the Vibrator Play” (Rep)

Dennis Marasigan, “Ang Pag-uusig” (TP) - WINNER

Topper Fabregas, “Blackbird” (TNT)

Rody Vera, “Ang Buhay ni Galileo” (Peta)


Outstanding Stage Direction for a Musical

Robbie Guevara, “Newsies” (9WT) - WINNER

Jaime del Mundo, “Chitty Chitty Bang Bang” (Full House/RWM)


Outstanding Ensemble Performance for a Play

“Vanya and Sonia and Masha and Spike” (Rep)

“Agnes of God” (Rep)

“In the Next Room, or the Vibrator Play” (Rep)

“Ang Pag-uusig” (TP) - WINNER

“Ang Buhay ni Galileo” (Peta)


Outstanding Ensemble Performance for a Musical

“Newsies” (9WT) - WINNER

“Chitty Chitty Bang Bang” (Full House/RWM)


Outstanding Ensemble Performance for Modern Dance

“Ibong Adarna” (BM) - WINNER

“Visions of Fire”/from “A Gala Celebration” (BP)

“Ang Sultan”/from “The Exemplars: Amada and Other Dances” (BP)

“Songs of a Wayfarer”/from “The Exemplars: Amada and Other Dances” (BP)


Outstanding Ensemble Performance for Classical Dance

“Don Quixote” (BM)

“Swan Lake” (BP) - WINNER

“The Nutcracker” (BP)


Outstanding Production of Existing Material for a Play

“Vanya and Sonia and Masha and Spike” (Rep)

“Agnes of God” (Rep) - WINNER

“In the Next Room, or the Vibrator Play” (Rep)

“Blackbird” (TNT)

“Ang Buhay ni Galileo” (Peta)


Outstanding Production of Existing Material for a Musical

“Newsies” (9WT) - WINNER

“Chitty Chitty Bang Bang” (Full House/RWM)


Outstanding Play—Original or Translation/Adaptation

“Ang Pag-uusig” (TP) - WINNER


Outstanding Musical—Original or Translation/Adaptation

No nomination/ no winner


Outstanding Production for Children

No nomination/ no winner



ABOUT GAWAD BUHAY

Now on its 10th year, Gawad Buhay is the first-ever industry awards exclusively for the performing arts.

It is juried by an independent panel of critics, scholars, artists and theater enthusiasts. Outstanding individual and group achievements in various artistic and technical aspects of play, musical and dance productions and performances are honored based on quarterly citations deliberated by the members of the jury, who are required to watch all productions of Philstage member-companies for the entire year.

From the four quarterly citations (the first and second quarters are merged into the midyear citations), the jury selects the final nominees qualified to win the awards by the end of the performance season.

Philstage is the only alliance of professional performing arts organizations in the Philippines. Its members include 9 Works Theatrical, Actor’s Actors Inc./The Necessary Theatre, Ballet Manila, Ballet Philippines, Culturtain Musicat Productions Inc., Full House Theater Company (Resorts World Manila), Gantimpala Theater Foundation, Peta, Philippine Ballet Theatre, Philippine Opera Company, Repertory Philippines, Red Turnip Theater, Stages, Tanghalang Pilipino and Trumpets.

The 10th Gawad Buhay awarding ceremonies were made possible in part by the Cultural Center of the Philippines, Globe Live, and Light&Space Concepts Construction Production, Inc.






Share this article:  

COMMENTS


OUR AFFILIATES



ADVERTISEMENTS